Plaga kierowców bez OC

Około ćwierć miliona pojazdów jeździ po polskich drogach bez ubezpieczenia OC. Tylko w ubiegłym roku ponad 6 tysięcy wypadków spowodowali nieubezpieczeni lub nieznani sprawcy, którzy zbiegli z miejsca wypadku. Stanowi to prawie jedną piątą wszystkich zdarzeń drogowych. Osoby, które ucierpiały w takich wypadkach, mają problem z uzyskaniem odszkodowania.

Zdaniem Damiana Kurasia z Europejskiego Centrum Odszkodowań – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w takich przypadkach powinien wypłacić odszkodowanie, opóźnia wypłaty, zaniża wypłacane kwoty. Zdarzają się przypadki, w których Fundusz zakłada, że poszkodowany przyczynił się do wypadku, co sprawia, że odszkodowanie jest obniżane.

W opinii mecenas Joanny Smereczańskiej-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mimo uchwały Sądu Najwyższego, do 3 lat od daty zdarzenia ogranicza też okres, w którym wypłaca odszkodowanie.

Jeżeli sprawca wypadku ma polisę OC, towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Natomiast na decyzje Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego trzeba czekać nawet pół roku. Wiele takich spraw kończy się w sądzie.